Як ІТ змінюють керування бізнесом
Ядром сучасного підприємства має стати ІТ-система, яка інтегрує всі бізнес-процеси й оперативно показує керівникові реальний результат. Датчики, дрони, аналізатори, GPS- навігація, супутниковий моніторинг - усе це стало реальністю українського агросектора. І якщо ще кілька років тому українські агрокомпанії впроваджували IT-технології, щоб візуалізувати місце перебування техніки, то нині все більше власників хочуть мати цілісну систему керування агропідприємством.

Навесні цього року я взяв участь в освітній поїздці в Кремнієву долину. Перебуваючи там, спілкуючись з інвесторами та представниками технологічних компаній, абсолютно чітко побачив, що IT-культура компанії (навіть якщо вона продає кросівки) — це тепер одна з головних конкурентних переваг у будь-якому секторі. І це відчувається не лише в технологічних країнах із високим рівним добробуту. Тижнів два тому я потрапив у компанію українських аграріїв і був приємно здивований: вони захоплено розмовляли не про кількість купленої техніки або орендованих гектарів землі, а про те, які IT-рішення вони впровадили за останній рік.

Кожний намагався розв'язати свою проблему, впроваджуючи ту чи ту технологію. Так, один із них установив GPS-трекери на всю техніку й мобільний додаток, який надає працівникові можливість звітувати в режимі реального часу, а власникові — аналізувати ефективність техніки на різних маршрутах. Це дозволило протягом півроку скоротити кількість тракторів, увести систему контролю за витратами палива й у підсумку — зменшити цей показник на 20%. Другий — загорівся ідеєю електронної картографії. Аналіз супутникових знімків допоміг створити карту врожайності культур, виявити найпродуктивніші ділянки, відстежувати динаміку розвитку посівів, контролювати стан полів і прогнозувати врожайність. Однак вони розуміють, що їм уже потрібні не просто дані й звіти, вони хочуть мати інструменти для підвищення якості своїх управлінських рішень: точно прогнозувати показники, ефективно керувати людьми й ресурсами. «Оптимізація» й «ефективність» — цих два слова впевнено увійшли в лексикон прогресивного фермера. Однак від бажання мати «багатофункціональний пульт керування» до реалізації цієї ідеї і власник, і компанія мають пройти певну трансформацію. Упровадження IT — це тест бізнес-моделі компанії. Й іноді цей тест ставить неприємний діагноз наявній бізнес-культурі. IT-система дає чітке уявлення про те, про що ви раніше здогадувалися, але не мали підтверджень.

«Коли я впровадив систему керування, яка фіксує витрати ресурсів і показує звітність у щоденному режимі, то за сезон тільки на паливі заощадив 300 тисяч гривень, але довелося звільнити трактористів, які крали. А це майже половина складу. Далі питання стали з'являтися до агронома — з витратою добрив ситуація виявилася не кращою», — поділився зі мною один полтавський фермер. Упровадження IT — це глибока реформа в компанії. Колектив чинитиме опір і переконуватиме вас: «Нам це не потрібно, ми й без цього ефективні». І у якийсь момент власник може засумніватися. Тому що виявиться, що навчатися доведеться насамперед йому самому. Застосування комплексної IT-системи, яка вирішує не одне завдання, а стає ядром компанії, через яке проходять усі процеси, починається з аудиту техніко-економічних параметрів. І ось тут відкривається багато цікавого. Як на малих, так і на великих агропідприємствах найчастіше в різних відділах користуються різними програмами обліку. І ці програми іноді не синхронізовані з бізнес-процесами, іноді оперують даними «на око».

IT ж вимагає чіткості. Перш ніж запровадити рішення, аналітик моделює всі бізнес-процеси компанії такими, якими вони мають бути. Програмуючи результат, він мінімізує вплив «людського чинника». У такий спосіб створюється фактично нова модель поведінки для всіх співробітників — від тракториста до генерального директора.

«Перед тим як запровадити програму команда IT-спеціалістів провела повноцінний аудит підприємства, навіть аудит техніки, з'ясувавши, де треба заварити бак, де почистити, щоб датчики показували правильні витрати палива. В ході аудиту й перших тижнів роботи системи стало зрозуміло, що техніки в нас багато, і користуємося нею неефективно. Довелося перебудовувати систему логістики й навчати диспетчерів думати по-іншому», — розповідає все той же полтавський аграрій.

Дані, що обробляються в системі, найчастіше показують «сліпі зони» — ті слабкі місця в бізнес-процесах, які не бачить ні власник, ні головний агроном, ні польовий інженер. Їм здається, що в них бракує техніки для обробки полів у сезон, але, збудувавши правильну логістику, виявляється, що третину тракторів варто продати, а трактористам — створити додаткову мотивацію й заохочувати за те, що вони бережуть техніку й не виводять із ладу датчики.

IT привчає цінувати точні дані. Ось, здавалося б, два однакових поля, на які раніше списували однакову кількість ресурсів: добрив, гербіцидів, палива. Проте з упровадженням IT-технології виявилося, що поля дещо різні і за площею, і за врожайністю, і за витратами. Коли впроваджують точний і оперативний облік, виникає чітке розуміння, скільки й чого треба використовувати для конкретної культури, що росте на конкретному полі. Всі оперативні дані збираються в одній обліковій системі, де міститься вся інформація: використана техніка, кількість витраченого палива, час роботи, оброблена площа, показники аналізів ґрунту. Коли є потужне IT-ядро системи, на нього можна «посадити» будь-яке додаткове обладнання, необхідне для того чи того завдання. Кожна компанія встановлює свої завдання, оскільки в кожної свої бізнес-процеси. Наприклад, один із клієнтів попросив установити контроль за швидкісним режимом легкових автомобілів автопарку. Коли хтось із водіїв перевищує швидкість, головному інженерові приходить на мобільний телефон sms із номером машини. Таким чином компанія знижує ризики ДТП й аварій на сільських дорогах і піклується про безпеку своїх співробітників.

В інших компаніях установлюють допустимі значення тих чи тих показників. І коли трапляється вихід за межі, наприклад, перевищення швидкості під час сівби або зупинка автомобіля по дорозі від комбайна до елеватора, така інформація відразу відправляється керівникові. IT автоматизує систему керування. В кожної ланки — від інженера до фінансового директора — свій доступ до інформації. І якщо фінансист отримує практично сформовані цифри по роботі свого підприємства, головний інженер — інформацію про ефективність техніки, про час її роботи, про швидкість заміни запчастин, головний агроном — які поля і чим оброблені, то власник одержує об'єктивну картину того, що відбувається у нього на підприємстві. Він бачить в електронному режимі, що в нього було зроблено кожного дня, що заплановано, скільки ресурсів витрачено. І якщо були якісь відхилення від звичних показників, то можна відразу побачити коментарі головних своїх фахівців. Однак до такого результату приходять не всі, хто починає впроваджувати системи керування й обліку. На середині цього шляху зазвичай «потопає» третина власників-аграріїв. Це як увімкнути світло в підвалі й побачити масу тарганів. Комусь виявляється простіше повернутися в темряву.

Один наш клієнт порівняв упровадження комп'ютерної управлінської системи з отриманням ступеня MBA. Йому довелося «перезапустити» свою компанію знову, адже IT добре працює там, де вже чітко побудовані бізнес-процеси. Впроваджуючи IT-системи обліку, власник вирішує завдання підвищення ефективності комплексно. Впровадження такого рівня систем відбувається протягом року. Програмістам потрібно зібрати фактично всі дані про те, що насправді відбувається на підприємстві: від сівби, обробки засобами захисту, до збирання врожаю, тобто прожити з підприємством річний цикл. Зібравши цю інформацію й побудувавши електронну систему обліку, менеджмент отримує можливість робити точне техніко-економічне планування, ґрунтуючись на фактичних даних; розуміє, як ефективно оперувати ресурсами, як вигідно побудувати логістику, а кого варто звільнити або найняти. Успіх упровадження IT-системи навіть на невеликому фермерському господарстві дозволяє збільшити прибутковість з одного гектара на 20%. І це мені здається вагомим аргументом, щоби навчатися сучасних управлінських підходів.

Джерело: Журнал The Ukrainian Farmer