Як Forland дозволяє відстежувати шлях кожного продукту від поля до вашого столу
Матеріал підготовлений за підтримки TCDC і K.Fund.
Що це означає?


Поки інтернет речей в побуті або навіть в масштабах міста залишається питанням майбутнього, в b2b-сегменті він став частиною цього навіть в Україні. Наприклад, українська компанія Forland, яка займається розробкою системи управління аграрним підприємством, використовує в своїй платформі алгоритми збору, обробки та формування даних, а також датчики і додаткове обладнання, встановлені на сільськогосподарській техніці. Дані з полів допомагають точніше планувати ресурси для проведення робіт в порівнянні з просто інтуїцією агрономів і власників бізнесу. Про те, що вміє Forland і чим відрізняється від існуючих на ринку продуктів, редакції AIN.UA розповів співзасновник і CEO проекту Денис Глушко.

Довідка про компанію
Co-founder: Денис Глушко.
Чим займається: системою управління аграрним підприємством.
Скільки років на ринку: 2 роки.
Клієнти: "Глобино Агро", "Глобино М'ясокомбінат", "Агроекологія", ТОВ "Білорусь".
Сайт: forland.com.ua

Що таке Forland?

Перш ніж прийти до власного проекту, Денис Глушко більше 10 років пропрацював в аграрному бізнесі, в числі іншого займався впровадженням інновацій. Тоді у Дениса виникло відчуття, що незважаючи на велику кількість продуктів для автоматизації та контролю окремих етапів робіт, не вистачає системи, яка стала б "єдиним вікном" для всієї інформації про діяльність сільгосппідприємства.

У 2015 році Денис Глушко почав навчання на MBA в kmbs, де познайомився зі своїм майбутнім партнером по бізнесу - Іваном Куньом. Компанія Івана спеціалізувалася на проектуванні та будівництві тваринницьких комплексів: елеваторів, комбікормових заводів і т.д. У Interprojekt GmbH був повністю автоматизований весь процес з моменту, коли зерно надходить на елеватор, до того, як воно його залишає. Так у Дениса та Івана народилася ідея зайнятися автоматизацією ще й аграрної частини - рослинництва, і тим самим дати додаткову цінність послуги в очах клієнтів. І крім того - розробити продукт, якого, на думку Івана, так не вистачало аграріям.

"Ми вирішили створити ядро, яке буде консолідувати інформацію в одному вікні і надавати єдиний звіт для власника. Йому треба кожен день на планерці розуміти, що сталося за вчора і що треба робити сьогодні, чи виконаний план, які кошти потрібні. Це все є в нашій системі", - розповідає Денис. Як резидент TCDC, Forland взаємодіє і з іншими компаніями. Наприклад, використовує можливості SmartFarming в своїй системі.

Forland об'єднує в собі систему контролю за технікою, обліку робочого часу персоналу, земельного банку і супутні питання, такі як управління запасами, матеріальними цінностями (насіння, добрива і т.д.). Продукт показує всі процеси в компанії: які роботи були виконані, наскільки якісно, які люди і техніка були задіяні, на 100% чи ні. Наприклад, в системі можна відстежити, що для таких-то цілей було задіяно 10 з 10 тракторів, але вироблення у кожного - тільки до 60%. Відповідно, потрібно було менше ресурсів, і в наступний раз при плануванні робіт це буде враховано.

Цільова аудиторія Forland - агропідприємства, у яких у володінні є від 1000 га землі. За словами засновників компанії, фермерам, які обробляють менші території, не потрібен спеціальний софт для розуміння, скільки йому треба техніки, добрива та інших речей для конкретного поля, і який результат він в результаті отримає.

Як це працює

Впровадження системи починається з аудиту бізнес-процесів. За словами Дениса, це необхідний мінімум, так як автоматизувати можна і хаос, але це нікому не потрібно. Тому важливо спочатку зрозуміти процеси в компанії, відбудувати те, що вимагає втручання, і тільки потім впроваджувати продукт і автоматизувати бізнес-процеси агропідприємства.

Найчастіше клієнти Forland до впровадження системи вже використовують якісь датчики. Зібрані ними дані додаються в систему Forland, якщо вони достовірні. По можливості інтегрується і обладнання, яке вже є у компанії. У деяких випадках, коли датчики застаріли або не вирішують завдань бізнесу, Forland рекомендує їх замінити.

На першому етапі, який в аграрному секторі триває рік, тобто повний цикл від посіву до збору врожаю, в системі консолідується поточна інформація. Керівництво порівнює її з планом і вибудовує бюджетування і планування на наступний період. "Навіть перед компаніями, де закритий гігієнічний мінімум, як злодійство, стоїть проблема правильного обліку. Відстежити, скільки пішло палива або будь-яких інших матеріальних цінностей конкретно на це поле, конкретно на цю культуру, дуже складно. Збираються товаротранспортні накладні та паперові звіти. Бухгалтер намагається їх співвіднести з полями і культурами. На кожному етапі висока ймовірність щось упустити. Крім того, це все відбувається не в реальному часі", - розповідає про типові проблеми агропідприємств Денис.

Дані з датчиків надходять в систему Forland автоматично в реальному часі (максимум може бути затримка в кілька секунд, якщо мова йде про рух техніки в зоні зі слабким покриттям мережі). Система дозволяє при ухваленні рішення враховувати різні чинники - і погодні, і технічні. Наприклад, якщо зламався трактор, в системі можна побачити, на якому полі знаходиться найближчий, де зараз він найбільш потрібний виходячи з погодних умов та інших факторів, і прийняти правильне управлінське рішення.

Зараз Forland дозволяє контролювати весь процес - від посіву до появи продуктів на прилавках - і це можна використовувати як інструмент для захисту оригінальності продукції. Дехто з партнерів компанії вже дає своїм споживачам таку можливість. На кожну одиницю продукції наноситься QR-код або буквено-цифровий код. Споживач може перевірити, чи не підробку він купив. Він отримує повну історію того, як гречка з'явилася у нього на столі: де і коли була посіяна, зібрана, упакована, коли потрапила в магазин. За словами Дениса, споживачеві це цікаво, особливо, якщо мова йде про органічну продукцію.

"Є думка, що чим більше людина займається експериментами за своє життя, тим більше він успішний. Але в сільському господарстві кількість експериментів обмежена кількістю посівів і зборів врожаю культури, для багатьох - це один раз в рік. Ми даємо можливість формувати історію поля, історію компанії. Незалежно від того, хто б не прийшов на посаду, він зможе побачити все. Яка культура, за яких погодних умов і технологічних операцій, що виявилося більш рентабельним".

Джерело:ain.ua