IT плюс агро: управління з розумом
Українське IT та аграрне спрямування - найбільш розвиваються і перспективні в Україні. Але схожі вони на дві прямі, які поки не перетинаються. До такого висновку я прийшов, побувавши нещодавно на одній з конференцій і виступивши в секції ІТ-рішень для агросектору.

Із сотні учасників лише 3-4 представника агарного бізнесу виявилися зацікавлені в тому, щоб дізнатися трохи більше про те, як ІТ-рішення можуть підвищити ефективність їх бізнесу. І то лише тому, що ключовий цифрою в моєму виступі було 20% витрат, які вже зараз аграрії можуть скоротити, значно поліпшивши систему управління своїм бізнесом. «Скорочені витрати - недоотриманий прибуток», - таким був мотив інтересу, а зовсім не «ефективні управлінські рішення», як я думав.

Чому середнім українським аграріям поки не особливо цікаві ІТ-рішення, що підвищують ефективність?

Відповідей на це питання кілька. Багато власників аграрного бізнесу, навіть представники великих компаній, налагодивши бізнес-процеси, не особливо поспішають щось покращувати. Ефективність їм, звичайно, важлива, але свідомо шукати рішення, які зроблять їх бізнес прозорим і підконтрольним, вони не поспішають.

Одне з пояснень, яке я якось почув в колі аграріїв, звучить так: «Якщо я впровадив ІТ, я ж відразу буду бачити, хто і де краде, а це значить, що мені з цим доведеться боротися, і придумувати іншу систему мотивації. Ні, нехай працюють так, як є ».

Однак і ті аграрії, хто хотів би мати високотехнологічні інструменти для контролю за своїм бізнесом, зволікають з їх впровадженням. Часто вважаючи, що цей процес неймовірно дорогий і складний. Але як би не були сформульовані аргументи «чому немає ...» відчувається елементарне небажання вчитися і вибудовувати складні, але керовані бізнес-процеси.

Здатність бачити потенціал розвитку свого бізнесу крізь призму ІТ-рішень - це тест аграрія на розуміння глобальних трендів і викликів, і його власну внутрішню мобільність.

Все більш жорстка конкуренція передбачає більш грамотний підхід до управління витратами і підвищенню прибутковості. Не хочеться вчитися самому - життя змусить. Ряд передових аграрних холдингів все ж використовують високі технології, які дозволяють оптимізувати економічні витрати і зменшити кількість використання добрив і палива.

Але навіть у агрогігантов ІТ-рішення поки впроваджені тільки на окремих виробничих ланцюгах, які контролюють ситуацію на обмежених етапах. І, як і раніше, не дають об'єктивної картини власнику, а надають лише окрему інформацію, яка вимагає ще ретельного аналізу.

Як може бути по-іншому?

Уявіть, ви встаєте вранці, включаєте комп'ютер і за чашкою ранкової кави переглядаєте звіти по підприємству.

На єдиній платформі (припустимо, створеної за типом онлайн банкінгу) ви бачите всю інформацію: скільки полів оброблено, скільки витрачено ресурсів (добрив, людей, техніки, фінансів), яка якість виконаних робіт, наскільки показники відхиляються від запланованих, наскільки ефективно використовується техніка, і чи немає перевитрати ресурсів.

Тут же ви бачите звіти керівників підрозділів різного рівня про поточну ситуацію на підприємстві. Причому звіти ці не вимагають від підлеглих особливих зусиль, вони витрачають не більше 15 хвилин, щоб підтвердити дані, отримані за добу, а система сама розшифровує і будує прогнози.

Така платформа одночасно задовольняє всі ваші потреби як керівника: аналізує бази даних і надає в зручному форматі, що дозволяє приймати правильні управлінські рішення.

Процес управління компанією стає прозорим і зрозумілим, заснованим на реальних потребах підприємства, а не припущеннях і потребах середньої управлінської ланки. Контроль стає повсюдним, просто в силу відкритості процесів.

Датчики, встановлені в механізмах і техніці, індивідуальні QR-коди і чіпи на всіх матеріальних ресурсах дають повну картину стану підприємства.

Крадіжка або непрофесійне ставлення до справи стає неможливим. Тому що система автоматично аналізує відповідність технологічних процесів, оптимізує логістику, автоматизує контроль транспортно-логістичних операцій, самостійно формує наряди, і навіть контролює технологічні показники збору окремих культур і відповідність температурних режимів зберігання.

А головне - така система управління дозволяє грамотно підготуватися до наступного сезону, планувати наступний рік. Для середньостатистичного українського аграрія все це поки звучить як фантастика. Але насправді, ця «фантастика» вже впроваджена в ряді аграрних підприємств. Наприклад, таких як «Глобино Агро», або Рівненська «Нива».

Керівники одного з цих підприємств розповіли, що завдяки такій системі управління виявили причину недоотримання прибутків. Як з'ясувалося, один з агрономів не дотримався норм виконання технологічних операцій. На іншому підприємстві було прийнято рішення про оптимізацію логістики та продажу частини автопарку. Причому і тому, й іншому підприємству впровадження платформи ефективного управління обійшлося не більше 0,1% від обороту. А економія вже на першому етапі склала більше 10%.

Якщо вам все ще здається, що впровадження ІТ - це дорого і складно, просто уявіть, що в цей же час десь в Кремнієвій долині Ілон Маск цілком серйозно прораховує кількість космічних туристів на 20-30-й рік.

Джерело: bzns.media