Звітність, контроль та планування.
Навіщо аграрії впроваджують онлайн-систему
управління підприємством?
Якщо кілька років тому українські агрокомпанії тільки починали впроваджували технології, щоб, наприклад, візуалізувати місце перебування техніки, то нині все більше власників хочуть мати цілісну систему керування агропідприємством: від аналізу поточної діяльності та звітності до інструментів прогнозування й управляння фінансами. Таких продуктів на ринку технологій для агросектору з'явилося кілька. У кожного – своя специфіка, але найфункціональнішим поки що визнають онлайн ­систему для управління агробізнесом Forland. Три керівники агропідприємствами розповідають, навіщо вони впровадили цю систему і що це їм дало.

Роман Пархоменко,
керівник напряму «Агро», компанія «Глобино»


Якісний сервіс. Два роки тому ми почали впроваджувати систему Forland. Перед тим інша компанія вже встановила GPS­трекери і датчики контролю рівня палива, але не надавала якісного сервісу: якщо обладнання ламалося, то ми самі мали його обслуговувати. Це ускладнювало процес роботи та ефект від цього рішення був дуже низький. Команда Forland запропонувала нам не просто залізо і софт, а саме сервіс. Керівник проекту виділив нам розробника, який, впроваджуючи рішення, паралельно навчав нашу службу диспетчерів, пояснюючи, як система має працювати вночі, вдень, як аналізуються дані. І після цього кілька місяців супроводжував їх роботу дистанційно. Бували випадки, коли наші диспетчери не реагували на коливання певних показників, тоді фахівець Forland дзвонив і вказував їм на аномальні значення, що означало або сигнал про крадіжки, або поломки обладнання. Саме впровадження системи зайняло всього пару днів. Команда розробників приїхала на підприємство, проаналізувала нашу техніку, встановила необхідні датчики й камери на трактори, засоби захисту, посівний матеріал.

Контроль палива. Найпоширеніша причина – крадіжка палива. Коли в сезон наші трактористи працюють у нічну зміну, у них є норма оранки. Для одного гектара поля їм необхідно 22 літри дизпалива. Витрата палива залежить від того, на яку глибину обробляється ґрунт. Згідно з технологічним процесом поле має оратися на глибину до 25 сантимет­рів, але якщо орати на 18 сантиметрів, то витрата становить лише 18 літрів дизпалива. За зміну водій може злити собі 100 літрів дизпалива. Раніше така поведінка була нормою. Зараз з 12 трактористів, які обслуговували наші поля, за рік довелося звільнити половину, іншим – підвищили зарплатню. Відтоді як ми впровадили Forland, такі махінації практично неможливі, водії вже розуміють, що ведеться контроль і облік. Також зменшилися випадки крадіжок врожаю.

Контроль врожаю, добрив та інших ресурсів. У нас позаторік під час збиральної кампанії врожай видався хороший – 12 тонн з гектара, агроном контролював виробничий процес, але в результаті ми після збирання недорахувалися багато. Виявилося, фермер­сусід підмовив нашого водія продати йому кілька машин кукурудзи не по 3 тисячі (як на ринку), а по 1 тисячі гривень. І такі крадіжки на кожному кроці. Зараз система Forland допомагає нам виявляти подібні випадки й дає можливість оперативно реагувати. Також зменшилися випадки крадіжок захисних засобів і добрив. Ми купували дорогі засоби захисту від бур'янів, ставили завдання – опрацювати згідно з інструкцією та з дотриманням технології. А потім приїжджаєш на поле, а у тебе там бур'яни по пояс і сої не видно. З'ясовується, що агроном розпродав цей дорогий засіб для обробки дрібним фермерам з округи за 20% вартості. Зараз ми почали маркувати всі засоби, оскільки дрібне злодійство з часом перетворюється у великі збитки. А витрати будемо контролюватися через систему Forland. Уже зараз ми відчуваємо той позитивний економічний ефект, який дає нам використання програми. Якщо в попередні роки ми витрачали 200 тисяч кубів дизельного палива, то цього року – 187 тисяч, при тому, що у нас земельний банк збільшився на 17%, це понад 300 тисяч гривень економії.


Андрій Заставнюк,
керівник, головний інженер «ТОВ Україна», ФГ «Лаверна»


Якісний аналіз поточної ситуації на підприємстві. Після того, як впровадили онлайн ­систему, ми чітко побачили ті проблеми, про які раніше навіть не здогадувалися. Наведу приклад: у нас пройшла посівна компанія. Раніше ми дивилися тільки дані того, скільки висіяли на гектар. Цієї весни сіяли кукурудзу, виїхали в сезон на поле і бачимо, що культура сходить нерівномірно. В чому проблема? Раніше ми б сказали, що не було погоди, не досить теплих днів. Зараз маємо аналітичний інструмент Forland. Зайшли в систему і побачили, з якою швидкістю засівалося поле. Згідно з технологією швидкість має бути 12 км/год, а тракторист засівав поле на швидкості 18 км/год, тобто на 40% перевищив норму. Так ми виявили причину, через яку постраждала якість посіву. Це дає нам можливість не допустити цієї проблеми майбутнього року.

Прогнозовані рішення. IT – змінило формат управління для підприємств. Я заходжу в систему Forland з будь­якого комп'ютера, де б не перебував, і бачу, що було зроблено за попередню зміну, що відбувається в цей момент. Як і багато керівників агробізнесу, я мріяв подолати крадіжки на своєму підприємстві. Дуже часто буває, що впровадження якоїсь нової системи «вмирає» у процесі впровадження, а ситуація не змінюється. Для мене було важливо, що команда Forland якісно супроводжувала цей процес, пояснюючи алгоритм дій і заражаючи своєю ідеєю, та тисла на нас, якщо ми втрачали динаміку. Впровадження такого продукту дозволяє мені ухвалювати якісні рішення та економить час зараз і в майбутньому.

Олександр Фесенко,
заступник директора з виробництва агрокомпанії «Агроекологія»


Автоматичні звіти. До впровадження онлайн системи управління агропідприємством, ми змушені були писати звіти вручну, як і робити виміри оброблених полів. Це все займало час персоналу і також витрачалися такі ресурси, як паливо. Зараз всі роботи відразу фіксуються в системі.

Історія поля. Оскільки наше підприємство багато років спеціалізується на вирощуванні органічної продукції, то для нас дуже велике значення має агрономічна книга: що, де, коли висаджувалося і з якою ефективністю. Зараз у нас, завдяки платформі Forland, історія полів є в електронному форматі. Ми завжди легко можемо відновити будь­яку інформацію: які рослини росли на цій конкретній ділянці, які операції були виконані. В органічного виробництва своя дуже важлива специфіка: у нас є базові підходи і принципи, але «оперативні» рішення приймають агрономи, виходячи з ситуації. Тобто не існує чіткої технологічної карти, саме тому для нас велике значення має фіксація всіх дій. Для наших покупців органічної продукції з Німеччини й Італії дуже важливо, що ми можемо надати повну картину по всій продукції. Це знижує вплив людського чинника. І підтверджує нашу репутацію як найвідповідальнішого органічного виробника в Україні. Наприкінці кожного року, маючи детальну та фактичну інформацію щодо витрат кожної культури на кожному полі, я маю можливість з високою ймовірністю планувати бюджет наступного року. Також можу мінімізувати ризики, розуміючи динаміку попередніх періодів. Зараз економісту легко скласти техніко­економічну карту поля. А мені – точно розрахувати необхідні інвестиції та очікуваний прибуток.

Мотивація водіїв. Урожай залежить від того, на яку глибину перед посівом обробляється ґрунт. Згідно з технологією мої трактористи мали обробляти землю на глибину 30 см. За такої глибини витрата палива становить 22 літри на гектар. Проте якщо обробляти землю, припустимо на 18 см, то можна зекономити 4 літри солярки з кожного гектара. При нормі обробки за зміну в 25 га, водій може таким чином забрати собі 100 літрів. Проте при цьому недооблік врожаю близько півтонни з одного гектара. Після того як ми впровадили IT­рішення, керівництво не лише бачить облік палива, а й розуміє, чи порушувався технологічний процес і які прогнози будуть по врожаю, а отже – прибутку. Тепер земля обробляється на потрібну глибину. І ніхто не зливає по 100 літрів солярки з трактора за зміну. А ще ми прив'язали мотивацію співробітника до якості обробки поля. Так підвищилася якість роботи, особиста мотивація й відповідальність. Можна сказати, що ІТ змінює не тільки бізнес­процеси на підприємстві, а також впливає на культуру праці. Хоча спочатку колектив, як і всюди, пручався впровадженню онлайн ­системи.